Meslek ve Kariyer

AutoCad İle Teknik Çizim

Teknik çizim denildiğinde akla ilk gelen program Autocad olur. Bunun teknik ve görsel nedenleri ayrı ayrı ele alınmalıdır. Autocad kursuna giden bir öğrencinin çoğunlukla gitme nedeni belirli bir sahada uzmanlaşmak isteğidir. Ancak kursun sonunda edindiği formasyon sadece tekbir alana ilişkin yetkinlik değil aslında teknik çizimin pek çok sahasında iş yapabilecek bir donanımdır. İnşaat, makine, peyzaj, mobilya, elektrik gibi pek çok alanda Autocad kursları yeterince yetiştirici olabilir. Ancak bu kursların da bir sınırı vardır. Gerek müfredat gerekse de zaman sorunu öğrencinin eğitimden alacağı verimi doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir.

İyi bir eğitimin en önemli ön koşulu şüphesizki öğretmen faktörüdür. Öğretmenin yetkinliği öğrencinin yetkinliğinin temelini atar. Öğretmenin uzmanlaştığı saha öğrenciye yapılan teknik çizim örmekleri üzerinden sirayet eder. Bu bakımdan öğretmen tercihini önemsemek durumundayız. İkincisi bilgisayarlardır. Öncelikle lisanslı programlarla eğitim almak önemlidir. Lisanssız makinelerin her zaman kullanım sınırlılığı vardır. Autocad programından haberdar olmayan ve ilk kez kursa giden birisi bu sınırlılıktan haberdar olamayacağı için kendisine neyin öğretilmediğini de fark edemez. Bu bakımdan orjinal lisanslı programlara sahip kursları tercih etmek gerekir. Burada bir parantez açarak lisanslı kursların diğerlerinden daha pahalı olacağını unutmamak gerekir. Doğrusu da budur.

Eğitim sürecinde daha fazla verim alabilmek için evde veya iş yerinde de Autocad kurulu bilgisayarlara sahip olmak gerekir. Yukarıda kurs sürelerinin sınırlı olacağını söylemiştik. Bu yüzden bol bol örnekler üzerinde çalışabilmek için evde de bilgisayar gerekir. Özellike evde yapacağımız örneklerde sıradışı çalışmalar yapmak sınırlarımızı genişletmek bakımından önemli. Hayal gücünü zorlayan çalışmalarla uğraşmak normal projeleri yapmamızı daha da kolaylaştırır.

Autocad kursu teknik çizim alanında yetkinlikler sunsa da bir adım sonrası hesaba katıldığında 3D Studio Max,Solidworks,İnventor,Catia gibi kurslarıda uzmanlaşma eğitimleri olarak değerlendirmek bizi farklılaştıracak diğer eğitimler olabilir.