Meslek ve Kariyer

Firmayı Tanıyın

İşbaşvurusu yapacağımız firmayı tanımak kariyerimiz için önemli bir adım. Zamanınızın  çoğunu geçireceğiniz işyerini seçmek önemli kararlardan birisi.

Her işletmeye başvurmadan, önce kendi kriterlerimizi oluşturmak ve ardından bu kriterlere uyan işletmeler seçmek önemli. Bu kriterler neler olabilir: Çalışmayı istediğiniz sektör, yan sektör, çalışacağınız semt, beklentiniz olan ücret alt ve üst sınırı, mesai teklif edildiğinde vereceğiniz cevap vb. konularda daha görüşmeye gitmeden düşünmelisiniz.

Ardından firmayla ilgili minik bir araştırma yapmak gerekir. İstikrarsız ama yüksek ücret vaadeden firmalardansa köklü ama sürekliliği olan firmaları tercih etmeliyiz. Firmanın mali durumunu, iş yaptıkları sektörün geleceğini irdelemek, firmanın piyasa itibarını araştırmak, mümkünse içeriden bilgi edinmek işimize yarayabilir. Uzun süren işsizliklerden sonra gelen her teklife hemen evet diyen adayların kısa süren iş maceralarının daha yıpratıcı olduğu bir gerçek. Bu konuda Bemka Eğitim İş Destek Departmanı yayınlarını takip etmeyi ve mümkünse yüz yüze danışmayı öneririz.