Meslek ve Kariyer

İş İlanları İzmir

İş ilanlarını doğru takip edebilmek işsizlik sorununun çözümünde anahtar faktörlerden birisi.Kısa ipuçlarını listeledik.

HANGİ ALANLARDA İŞ ARIYORUM

Öncelikle ne türden işlerin bize uygun olduğuna karar vermeliyiz. Her işi yaparım devrinin çoktan geçtiğini bilerek kendinize en uygun işkolunu bir an evvel seçmelisiniz. Bunu yaptığımızda zaten mevcut iş ilanları arasında bir sadeleşme yaşandığını göreceksiniz.

İŞ İLANLARI VE BEN

İş ilanları içerisinde çok cazip gelen ilanlar gördüğümüzde önümüzde iki seçenek vardır. Ya bize uygun olmasa bile başvurup reddediliriz yada kendimizi o iş ilanında belirtilen kriterlere uygun hale getiririz. Eğer o mesleki, alanı kendimize uygun buluyorsak ve daha önemlisi o alanda işverene faydalı olacağımıza eminsek yepyeni bir alana giriş yapmak üzereyiz. Hemen kolları sıvayıp kendimizi geliştirmeli, bunun araçlarını yaratmalıyız. Örneğin, Matematik bölümünü bitirmiş birisi ısrarla İnsan Kaynakları Uzmanı olmak istiyorsa ne yapabilir.

Öncelikle İnsan Kaynakları Uzmanlığı alanında çok faydalı olup olamayacağına, bu işi geçici bir heves olarak isteyip istemediğine karar vermelidir. Eğer burada olumlu yanıtlar veriyorsa işimiz daha kolay. İnsan_Kaynaklari_Kurslari_izmir, izmir-insan kaynaklari-kursu vb. ifadelerle google arama motorundan bu alanda eğitim veren kurumları kursları araştırarak işe başlayabiliriz. Ortalama bir kaç süren İnsan kaynakları kursundan sonra mutlaka bu alanda ücretsiz çalışabileceğimiz bir deneyim olanaklarını yaratmalıyız.

İŞ VEREN BAKIMINDAN ALAN MEZUNU OLMAMAK DEZAVANTAJ MI ?

Başlangıçta bu soruya hemen herkes evet diyecektir. Ancak işveren bakımından kendi alanı dışında riske girerek çok sevdiği bir alanda İnsan Kaynaklarında çalışmayı arzu eden birisi, ailesinin zorlamasıyla İK bölümünü bitirmiş birisinden daha kıymetlidir.

Sonuçta birisi severek o işi yapacak diğeri bölümü o olduğu için mecburen yapacaktır.İşini sevmeyle verimlilik arasındaki doğru orantıyı işverenler çok çok iyi bilir.

İŞ İLANLARINI TAKİP

İş ilanlarını tek bir kanaldan tekip etmek belli sınırlılıkları getirir. Bazı iş ilanlarının gözümüzden kaçmasına yol açabilir.

Bu mecraların tümünü takip etmekte fayda var. Bunlar;

  • İnternette iş arama siteleri
  • Gazetelerin İK sayfaları
  • Firmaların kendi web siteleri
  • Tanıdıkların bize ulaştıracağı boş pozisyonlar
  • Firmaları dolaşarak bırakacağımız cv ler

Bunların tümünü birden etkili ve düzenli bir biçimde uygulamak kısa sürede işsizlik sorunumuzu çözebilir.