Meslek ve Kariyer

Etkili CV Hazırlama

Cv hazırlamada en önemli aşama cv nin neden hazırlandığının bilincinde olmaktır. Cv tek başına bizi iş görüşmesine çağırtabilecek fonksiyonel bir araçtır. İş görüşmesine çağırtan cv başarılı,tersi ise başarısız cv anlamına gelir ve düzeltilmesi gerekir.

Cv, başvurduğumuz işe göre değişik tarzlarda ve içeriklerde hazırlanabilir. Örneğin yöneticilik pozisyonu için ayrı, finans pozisyonu için ayrı, pazarlama pozisyonu için ayrı içeriklerde cv hazırlanabilir. Tek bir cv yi her işletmeye, her pozisyona değiştirmeden göndermek doğru olmaz. Cv'de avantajlı olduğumuz noktaları öne çıkarmalı dezavantajlı noktalara değinmemeliyiz. Örneğin hiç yabancı dilimiz yoksa cv de yabancı dil sorusunu silmeli onun yerine bilgisayar bilgimiz varsa onu eklemeliyiz. Aksi takdirde İngilizce Seviyesi sorusuna bilmiyorum demek zorunda kalırız.

Cv kısa ve öz hazırlanmalıdır. Unutmayalımki cv mizi inceleyen kişi hobilerimizi yada mezun olduğumuz ilkokulu merak etmiyor. Hangi meziyetlerin işine yarayacağına bakılıyor. Örnek cv için bkz:http://www.bemkakariyer.net/

Sonuç olarak iş verene ne tür faydamız olacağını öne çıkaran, iş deneyimlerimize daha çok yer ayıran, yoksa yapabileceğimiz diğer işleride ekleyerek daha çok fayda üreteceğimizi anlatan cv ler hazırlamalıyız. Çok sayıda cv formatı arasından bize en uygun olan formatı seçmeye özen göstermeliyiz. Meslek kurslarından alacağımız sertifikalarla cv mizi ne kadar zenginleştirirsek tercih edilmemizi de o kadar kolaylaştırmış oluruz. Bilgisayar kursu, Muhasebe Netsis Finans kursları, İnsan Kaynakları uzmanlığı kursları, Dış Ticaret ve E-Ticaret Kursları, Satış Pazarlama Eğitimleri, Tıbbi sekreterlik kursu, Teknik çizimi içeren Autocad kursu, 3D max kursu yada web tasarım Grafik tasarım gibi görsel eğitimler arasından kendimize en uygun olanını seçerek kariyer hayatına adım atmak iyi bir başlangıç sayılabilir. Cv sinde çok sayıda sertifikaya sahip adaylar işveren bakımından çok sayıda işi de yapabilecek çok yönlü personel anlamına geleceğinden tercih edilmeleri daha kolaydır.