Meslek ve Kariyer

Muhasebe Eğitimiyle Başarı

Muhasebe Mesleği insanlığın en eski mesleklerinden birisi. Günümüzde artık bilgisayar uygulamalarıyla hem daha kolay hemde daha etkili biçimde gerçekleşmekte bu meslek. Muhasebe eğitimi alarak bir mesleğe sahip olmak şimdi daha kolay. Lise veya Üniversite mezunu olarak herhangi bir muhasebe programını etkili biçimde kullananların en azından küçük ölçekli bir işletmeye girme şansı hayli fazla.Bu mesleğin bir olumlu tarafıda meslekte geçirilen süre içerisinde sürekli öğrenme faaliyetinin devam etmesidir.

Bu arada meslekle ilgil yeni yayınların ve uygulamaların takibi,yeni çıkan ticaret kanunlarının incelenmesi bu öğrenme sürecini destekleyen,besleyen önemli argümanları sunmaktadır.Özellikle temelden başlayarak muhasebe eğitimine girmek,ardından en az iki ve daha fazla uygulama programına hakim olmak(netsis,logo,mikro,nebim winner,eta vb)hem iş olasılığını arttırır hem de alternatiflerimizin çoğalmasına yarar.

Bu şekilde gerçekleşen bir muhasebe kursunun ardından ileri muhasebe uygulamalarıyla Maliyet ve Dış Ticaret Muhasebesini,UFRS'yi,Mali Tablolar Analizini öğrenmek başvuruda bulunacağımız firmanın ölçeğini büyütebilir.Bilgisayrlı Muhasebe Kursu arayan katılımcıların bir kısmı malesef sadece Netsis uygulamalarını öğrenerek iyi bir kariyer yapabileceklerini düşünür.Oysa Muhasebe mesleğinde ne kadar çok konuya ve mevzuata,ne kadar fazla sayıda bilgisayar uygulama programına hakim olursanız şansınızı o oranda arttırmış olursunuz.Bemka Eğitim öğrencileri içerisinde Türkiye'nin en büyük firmalarının Muhasebe Departmanlarına girmiş mezunlarımızın ortak noktası hem temel muhasebe bilgisini almış olmaları hemde ileri muhasebe finans alanında kurslarının sunduğu olanakları kullanmış olmalarıdır.

Muhasebe işlemlerini bilgisayar ortamında tutmayan işletme kalmadı.Bu da bizi mutlaka uygulama programlarını etkili biçimde öğrenmek zorunda bırakıyor.Kursiyerler uygulamaya geçmeden temel kavram ve muhasebeleştirme işlemlerinin mantığını kavramalı ardından hayali işletmeler üzerinden gerçek işlemler yaparak muhasebeyi öğrenmelidir.Eğitimlerini bu şekilde organize eden kurumların ve kişilerin gerçek başarıyı elde etmemeleri için hiç bir neden yoktur.Yeterki kendimize yatırım yapma konusunda daha aktif olalım.