Meslek ve Kariyer

BEMKA KARİYER :Nasıl İş Bulurum ?

İş arama faaliyetini ciddiye almak gerekir. Hatta iş arayışı çalışmaktan bile daha fazla özen gerektirir. Çünkü bir yerde çalışırken yaşamayacağınız sıkıntı ve stresi iş arama sürecinde yaşamaya başlarsınız. Ciddiyetle hazırlanmış bir iş bulma planıyla bu sıkıntılı sürece son vermek elimizde.

İŞ ARMAYA NERDEN BAŞLAYALIM

Öncelikle iş aramaya başlamadan evvel nasıl iş arayacağımızı planlamamız gerekir. Sahip olduğumuz özelliklere uygun iş arama kanalları farklı farklı olabilir. Buna karar vermek enerjimizi nerelerde harcayacağımızı da gösterecektir.

İkincisi iş arama sürecindeki ciddiyetimizi göstermesi bakımndan hergün erkenden kalkıp sanki işe gidecekmiş gibi düzenli olmak, iyi giyinmek, zamanı planlamak bizi dağılmaktan korur.

NASIL İŞ ARAMALI

Üçüncüsü listeleme çalışmasıdır. Varolan özelliklerimizi hem mesleki hem de kişisel bakımdan listelemek elimizde olanları ve olmayanları bize göstermesi bakımından önemlidir. Örneğin Muhasebe sektöründe iş arayan birinin böyle bir listeleme faaliyeti sonucunda popüler bir muhasebe programını bilmediğini, diyelim ki ege bölgesinde Netsis programını bilmeyerek iş aradığını farketmesi gibi.

Sahip olduğumuz yetenek ve formasyonlara uygun işleri listeledikten sonra bunu başarılı bir cv ye dökmek gerekir. Unutulmamalıdır ki cv bir kez hazırlanan ve sürekli kullanılan bir araç değildir. Sektöre ve hatta başvuracağımız her işletmeye göre yeniden düzenleyeceğimiz,güncelleyeceğimiz bir araçtır.

İŞ BULMA YOLLARI

Ardından bu cv nin doğru zamanda, doğru yerde doğru kişilere ulaştırılmasını nasıl sağlayabilirim sorusuna cevap vermeliyiz. İş arama aracı olarak sadece interneti kullanan adayların tatmin edici sonuçlar alamama olasılığını unutmayalım. Bazı iş kollarında hala geleneksel yöntemlerle personel alımı yapıldığını unutmayalım. Cv mizi elden ulaştıralım yada çok sayıda işletmeyi ziyaret ederek onların başvuru formlarını dolduralım.

DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN : İŞ ARIYORUM

Çevremizi haberdar edelim. Firmalar açık pozisyonları öncelikle firma içine duyurur. Onların tanıdıklarıyla boşlukları doldurmak önemli firma davranışıdır. Kulaklarımızı dört açmalı, tüm tanıdıklarımızı çalıştıkları yerler itibarıyla listelemeye çalışalım. İş arayışımızdan herkes haberdar olmalıdır. İş aramak,işsiz olmak utanılacak bir durum değildir. Utanılacak olan işsizken hiç bir aktivitede bulunmadan sadece beklemektir.

Sonuncu olarak, işsiz kaldığımız süreyi çoğu ücretsiz olan aktivitelerle, kurslarla,seminerlerle dolduralım. Böylece zihin yapımızı diri,psikolojimizi de çöküntüden korumuş oluruz.