Meslek ve Kariyer

İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

İŞ ARIYORUM-İŞ ARIYORUM İZMİR-İZMİR İŞ İLANLARI

Günümüzde iş başvurusu yapmak artık daha kolay. İnterneti etkin kullanabilen herkes her yere başvurabilir. Ancak bu ne kadar doğru bir yaklaşım olur tartışmalıdır.

Öncelikle sonuç alabileceğimiz işlere başvurmalıyız. Her işe başvurmak ve enerjimizi konsantrasyonumuzu bölmek yerine konsantrasyonumuzu çoğunlukla kabul edilme olasılığımızın yüksek olduğu iş kollarına ayırmalıyız.

Bir aday hem yönetici hemde sıradan bir pozisyona başvurmuşsa kesinlikle yönetici olarak kabul edilemez.Belli kriterleri olan çalışan imajını mutlaka daha başvuru safhasında güçlü tuttuğumuzu işverene hissettirmeliyiz.İşverenlerin hamur gibi çalışanlar aramadıklarını,iş disiplini,iş değerleri olan çalışanları daha faydalı buldukları bir gerçek.Bu yüzden prensiplerimizi iş başvurusu yapmadan oluşturmalıyız.

İş başvurusu yapılacak firmalar listelenirken firmanın adının çok duyulmasından ziyade size ne sunacağı daha önemlidir. Pek çok kurumsal gibi gözüken büyük firmalar adaylarda bu marka merakını bildiğinden çok kötü şartları adayların önüne koymaktan çekinmiyor. Size en iyi koşulları sunan, piyasada kalıcı olacağını düşündüğünüz firmalarda çalışmak kimi zaman daha doğru olabilir. Holdingde çalışıyorum diyebilmek için aleyhinize bir sürü şeye katlanmaktansa işletmesinde şu koşullarda çalışıyorum demek daha iyidir.

İş Başvurusunda Takip

Yaptığımız az sayıdaki başvuruyu sıkı takip etmek gerekir. Gerekirse firmayı arayıp "ne oldu benim başvurum, akibeti nedir" demek gerekir. Yada elendiyseniz mutlaka İnsan Kaynaklarından red nedenlerini öğrenmeye çalışan.Hiç bir İK cı düzgün bir tarzda sorulduğunda bu bu soruyu cevapsız bırakmayacaktır.Dolayısıyla sonraki iş başvurularınızda lehinize olacaktır.