Meslek ve Kariyer

Pazarlama ve Satış Dersleri

Satış Pazarlama sadece satış departmanlarının bilmesi gereken prensiplerden oluşan bir alan değildir. Tüm departmanaların ve işletme personelinin satış eğitimi almış olması işletme çıkarları bakımından bir zorunluluktur. Pazarlama faaliyetleri dışında kalabilen tek bir departman yoktur günümüz işletmelerinde.Muhasebe departmanından, genel müdüre, teknik personelden güvenliğe kadar herkes bir pazarlama stratejisi ve imajının parçalarıdır aslında.

Geleneksel pazarlama anlayışında pazarlama işlerinden sadece satışçılar sorumludur. Diğerleri sadece kendi işlerini yapmakta idi.Koordinasyonsuzluğun ve pazarlamayı desteklemeyen uygulamaların sonucunda artık günümüz işletmeleri neredeyse tüm süreçleri pazarlamanın ihtiyaçlarına entegre etmeyi başarmış durumdalar.

İş hayatında boy göstermeye çalışan herkesin çağdaş pazarlama stratejilerini öğrenmesi,kariyerlerine hangi alanda devam edeceklerse etsinler temele pazarlama eğitimleri edinmenin onları farklılaştıracağını, daha tercih edilir olacaklarını unutmamaları gerekiyor. Pazarlamayı pazarlamacılara bırakan işletmelerin nasıl modası geçtiyse, benim pazarlama öğrenmeme gerek yok diyen personel adaylarının da modası geçmiştir.