Meslek ve Kariyer

KARİYER KURSLARI VE MESLEK KURSLARI

 KARİYER VE MESLEK KAZANMA

 

Şimdi Kariyer Zamanı

Meslek seçimi ile kariyer çoğu zaman birbirine karıştırılan iki kavramdır.Meslek seçimi nispeten kişinin kendisine bağlı olmayan sebeplerden daha fazla etkilenmekte.Yani mesleğimizi seçerken çoğu zaman ilgi ve yeteneklerimize değil dışsal faktörlere bağlı olarak seçimler yaparız.Bu aile olabilir,toplumdaki popüler alanların cazipliği olabilir ya da girdiğimiz sınavların otomatik sonuçlarından dolayı bir meslek alanına mecburen yönlenmiş olabiliriz.

Gelişmiş toplumlarda 11-15 yaş arası kişisel özelliklerin daha sıkı gözlenmesi neticesinde bu sorun daha kolay aşılırken gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde çocukların duygusal ve bilişsel özellikleri gözetilmez.Eğitim sistemlerinde kariyermeslek  alanı hep en sona,üniversite sınavının sonuçlarına endeksli olarak yürütülür.

Bunun sonucu olarak kariyermeslek alanı üzerinde çok düşünülen,bilinçli tercihler yapılan bir alan olarak karşımıza çıkmaz.Dolayısıyla belli mesleklerdeki yığılmaları yada belli mesleklerin belli dönemlerde popüler olmasını bu şekilde açıklayabiliriz.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir kariyermeslek başkanlığının kurulması ,özellikle 8.sınıftan itibaren aktif yetenek tespiti yapılarak ailelerinde yönlendirilmesinin sağlanması toplumda mesleklerin de dengeli dağılımını sağlayabilecektir.

Kariyer Meslek Kursları

Eğitim sisteminin bu tarzda bir yönlendirme yapamadığı durumlarda ,özellikle üniversite eğitiminin doğrudan bir iş olanağı yaratamadığı durumlarda kariyermeslek kursları ön plana daha çok çıkıyor.

Lise veya üniversite eğitimini tamamlamış bireylerin eğitim hayatlarıyla uyumlu olmayan meslek alanlarına yönelmelerinin verimlilik,kişisel tatmin üretme bakımından çok ciddi zararlı sonuçları olsa bile kariyermeslek kurslarından edinilen formasyonla bir iş sahibi olmanın cazibesi sevdiği işi yapma dürtüsüne hep baskın gelmektedir.Bunda çevrenin baskısı ve beklentisini birincil sebep olarak bir kenara koymalıyız.

İZMİR KARİYER KURSLARI

KariyerMeslek Kursu arayanlara öneriler

Bir Kariyer Meslek Kursu arayışında iseniz size sunulan alternatifler arasında yine de az çok sevebileceğiniz kariyermeslek alternatiflerini tercih etmelisiniz.Örneğin matematiksel yanınız kuvvetli ve bundan zevk alıyorsanız satış pazarlamaya yönelmektense Web alanını veya Muhasebe alanını tercih etmelisiniz.İnsanlarla iletişiminiz iyiyse ,yönetmek-planlamaktan zevk alıyorsanız bir yazılımcı değil İnsan Kaynakları uzmanı olmak üzere İnsan Kaynakları kurslarını tercih etmelisiniz.

Çok kısa yoldan iş bulmak istiyorsanız Tıbbi Sekreter,Netsis bilen personel,Autocad ile teknik çizim yapan bir personel olarak iş arayışına devam edebilir siniz.

Kariyer Meslek Kursları bu bakımdan ülkemizde önemli sayılabilecek bir boşluğu doldurmakla beraber,eğitim sisteminin boşluklarının doldurulması neticesinde gelecekte bugün ki şeklinden daha farklı bir pozisyona doğru evrilmek zorunda kalacaklardır.Daha profesyonel tamamlayıcı eğitimler,daha spesifik eğitimler üretme noktasında meslek kariyer kurslarının da gelişmesi,modernize olması ülkemiz için bir kazanım olacaktır.

 

Bemka Eğitim Kurumları

 

Etiketler:izmir kariyer kursları,izmir meslek kursları,tıbbi sekreterlik kursları,tıp sekreterliği,autocad kursları