Meslek ve Kariyer

Tıbbi Sekreter Olmak

TIBBİ SEKRETERİN GÖREVLERİ

Günümüzde sağlık sektörünün en kilit parçası Tıbbi Sekreterler.

Hastanelerde adeta tüm birimleri birbirine bağlayan,sağlık kurumlarında işlerin düzen içinde ilerlemesini sağlayan bu meslek kolunda çalışmak isteyenler öncelikle tıbbi sekreterler ne iş yapar,tıbbi sekreterin görevleri nelerdir bilerek bu mesleği seçmeleri gerekir.Bir kursa giderek Tıbbi Sekreterlik kursu alanların bu bilgilere hakim olması gerekir.

Tıbbi Sekreterlik Kursuna gidenler için:

Tıbbi Sekrerlik kendi içinde pek çok bölüme ayrılır.

1.Muayenehane Sekreteri:

Hastane yada muayenehane içerisinde bulunur.Gelen hasta girişlerini yapar.Kimi yerlerde ödeme tahsilat işlerini de yapabilmektedirler.Doktorun muayeneden tanı ,teşhis ve tedavi sürecine kadar hasta gelişimini elektronik ortama aktarır.

2.Danışma/Banko Tıbbi Sekreteri:

Çoğunlukla büyük hastanelerde görev alan tıbbi sekreterlerin bu kolu gelen hasta işlemlerini ve yönlendirmelerini yaparlar.Telefonla gelen hasta bilgi taleplerine cevap verirler.Hastane içerisindeki telefon trafiğini yönetirler.

3.Ameliyathane Tıbbi Sekreteri:

Ameliyathanelerde görevli personel olarak çalışan Ameliyathane Tıbbi Sekreterleri ameliyatın hazırlık aşamasında çizelgelerin ve rutin işlemlerin yapılmasını takip eder.Gerekli evrakları doldurur.Görevli kişilerin bilgilendirilmesini sağlar,formların dağılımını sağlar.

Ameliyat sonrası koordinasyon içerisinde yataklı tedavi ve taburcu işlemlerini yönetir.

4.Arşiv Tıbbi Sekreterliği:

5.Muhasebe Sekreterliği:Tıbbi Sekreterlik Kursuna giderek Tıbbi Sekreterlik sertifikası almış olan kursiyerler eğer iyi bir tıbbi sekreterlik eğitimi almışlarsa muhasebe departmanlarındada görev alabilmektedir.

Tıbbi Sekreterlik kurslarına giderek tıbbi sekreter olanların bir kısmı ise arşiv sekreteri olmaktadır.

Arşiv tıbbi sekreterleri her tamamlanmış işleme ait evrakları gerek elektronik ortamda gerekse de evrak düzeyinde arşivler.

Tıbbi Sekreterlik kursuna giderek tıbbi sekreter olmak isteyenler bu mesleği tercih ederken tıbbi sekreterlerin iş ve görevlerini bilmeleri bakımından listelemiş olduk.İzmir tıbbi sekreterlik kursları içerisinde kurs tercih edecek olanlar için yukarıdaki bilgiler önemli olacaktır.

Tıbbi Sekreterlik kursu,izmir tıbbi sekreterlik kursları,tıbbi sekreterlik