Meslek ve Kariyer

Muhasebe Tercih Edenlere Öneriler

MUHASEBE MESLEĞİYLE İLGİLENENLERE TAVSİYELER

Muhasebe; Mali(para ile ilgili) işlemleri kaydeden sınıflandıran, raporlayan ve yorumlayan yani analiz eden meslek dalıdır.

Türkiye’de yaklaşık 1.3 milyon ticari işletme bulunmaktadır.

Bu işletmeler ne iş ile uğraşıyor olurlarsa olsunlar muhasebeciye ihtiyaç duyarlar. Tüm işletmelerde lojistik, üretim, kalite ve pazarlama bölümleri bulunmayabilir fakat mutlaka muhasebe bölümleri vardır.

Büyüklükleri ne olursa olsun her işletmenin en az bir muhasebeciye ihtiyacı vardır. Çünkü İşletmeler kar etmek amacı ile kurulurlar. Kar etmek kavramı işin içinde olunca parasal konular ve vergi işin içine girer. Bunların takibi ise muhasebe yoluyla yapılır, muhasebe işini de muhasebeciler yapar.

Peki muhasebe mesleğini kimler nasıl yapabilir; Ülkemizde İktisadi idari bilimler fakültelerinin birinden mezun olanlar dışında muhasebe ile tanıştırdığımız birçok kişide Netsis /Muhasebe kurslarına katılarak bu işi fazlasıyla icra edebilmektedir.

Muhasebeyi Üniversitelerde öğrenenler dahi kaliteli ve iyi bir programla öğreten bir kuruma ihtiyaç duyarlar. Çünkü okullarda en sıkıcı hali ile tabiri caiz ise Nuh Nebi’den kalma el ile defter yazma öğretilmektedir.Mevzuat yönünden de pek yeterli ve güncel değildir. Oysa ki Türkiye’de ve dünyada muhasebe yazılım teknolojileri ile daha kolay ve pratik hale geldi.Asla düşünüldüğü gibi sıkıcı ve zor bir iş sahası değildir muhasebe. En eğlenceli en kolay ve kısa yoldan öğrenebilmek için bu mesleğe yöneleceklerin doğru eğitim kurumlarını bulmaları hayati derecede önemlidir..

Aslında öğrenci profilimiz şu şekilde; Muhasebe okulu mezunlarının yanında, kendi işine hakim olmak isteyen işyeri sahipleri, lise mezunları, okuduğu üniversitede muhasebe dersinden zayıf alan ve kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, çalıştığı mesleği sevmeyerek yapan ve  masa başı saygın bir mesleğe atılmak isteyen herkes…

Sonuç olarak Muhasebe mesleği dönemsel döngüler ile (aylık yıllık, ve 3 aylık) yapılan işleri kapsayan bir meslektir.Bu yanıyla bakıldığında her zaman ihtiyaç duyulmuş ve duyulacak bir sektör olmaktadır. Geleceği olmakla beraber istihdam olanakları oldukça fazladır. Yalnız işi bilene, çok çalışana ,iyi eğitim almış olanlara sonsuz olanaklar ve kariyer fırsatları sunmaktadır.

                                                                                                                                                                               Melek İşçiler / Bemka Eğitim Kurumları Muhasebe Bölüm Başkanı