Meslek ve Kariyer

Referans Mektubu Nedir?

Başvurduğumuz işlere kabul edilmemize yardım edebilecek bir araçtır referans mektubu. Ancak iyi hazırlanmamış örnekler aleyhimize sonuçlar yaratabilir.

NEDEN REFERANS MEKTUBU ?

Yeni bir işletmeye başvurduğunuzda işverenin elinde sizi tanıyabileceği cv niz ve sertifikalrınız dışında pek bir şey yoktur.Cv nizinde tek taraflı hazırlandığını,olumlu özelliklerinizi ön plana çıkardığınızı varsayarsak işveren için yeni aday tam bir kapalı kutudur.Bu kaygıları gidermek işverenin değil başvuran adayın sorumluğundadır.İşte referans mektubu tam bu noktada işimize yaramakta.

KİMLER REFERANS MEKTUBU YAZMALIDIR ?

En başta söz konusu mektuptan dolayı arandığında sizi hatırlamayacak birisinden referans mektubu istemek mantıksızdır.Bu da demektir ki bizi bilen,çalışmamıza tanık olmuş kişiler arasından seçilmelidir.Mektubun teyidi ve biraz daha bilgi almak amacıyla aranan referans mektubu sahibi,mektupta yazanların ötesinde detaylar verebilmeli,''çok iyidir'',''çalışkandır''dan daha fazlasını yeni işveren adayınıza söyleyebilmelidir.

REFERANS MEKTUBU SAHİBİNİN MEVKİSİ

Size mektup veren kişi sizin mevkinizin altında yada eşiti olmamalıdır.Referans mektubunuzu mutlaka üstlerinizden birisinden almalısınız.Bu daha profesyonel ve ikna edici olacaktır.

REFARANS MEKTUBUNDA DETAYLAR

Çok uzun referans mektubuyla detaylar vermek yerine kısa ve etkili cümleler kurmak daha fazla lehinize olacaktır.Giriş bölümünde mektubu yazan kişi kendisini tanıtmalı ve sizinle olan iş geçmişini tarif etmelidir.Ardından sizden bahsetmeli,sizi tavsiye etmelidir.Sonunda ise mutlaka daha fazla bilgi edinmeye ihtiyaç duyulduğunda bunu seve seve yapacağını kendisine ulaşabilecek kanalları(telefon,-posta vb.)açıkça yazarak göstermelidir.

REFERANS MEKTUBUNDA ÖNE ÇIKARILACAK ÖZELLİKLER

İletişime açık olduğunuz, ekip çalışmalarında başarılı olduğunuz, liderlik ruhu taşıdığınız,pozitif olduğunuz,sorumluluk anlayışınızın yüksek olduğu,gerektiğinde inisiyatif alabileceğiniz,işe yaklaşımda esneklik gösterebildiğiniz,yaratıcı özellikleriniz,teşvik edildiğinizde yeni ve uzmanı olmadığınız alanlarda dahi başarılı olabilecek potansiyele sahip olduğunuz/varsa bir örnekle vb anlatılmalıdır.

REFERANS MEKTUBU DİLİ

Referans mektubunda kullanılan dil açık sade ve anlaşılır olmalıdır.Hazırlandığı dilin gramer kurallarına uygun olmalıdır.Devrik cümleler ve belirsiz ifadelerden uzak olmalıdır.Toplamda on ile yirmi satır arasında olmalı çok uzun veya çok kısa olmamalıdır.

HERKESİN KULLANDIĞI REFERANS MEKTUPLARI

İnternette dolaşan herkesin kullandığı referans mektuplarını kullanmak sizi başkalarıyla aynılaştırır.Kaldıki işverende bunları zaten görmüştür.O referans mektuplarında esinlenmek olabilir ama sonuçta özgün,sizi yansıtan,samimi olarak hazırlanmış bir mektup her zaman sizi daha iyi tanıtacaktır.

Ücretsiz seviye tespit sınavıyla Türk-Amerikan Derneği kalitesiyle ingilizce öğrenmek için Tıklayınız ..

MUHASEBE NETSİS KURSU MÜFREDATIMIZ için sitemizi ziyaret ediniz.

 

LETTER OF REFERENCE IS

Acceptance admitted to our work is a tool that can help us .

REASONS FOR RECOMMENDATION

A new business when contacting employers in the hands you can recognize cv and sertifikalr you much more than a yoktur.cv CPC unilaterally is prepared , positive feature the fore Assuming employers new candidates for a complete indoor kişidir.b to address the concerns of the employer not the applicants of the sorumludurr.iş reference letters are useful to us at this point .

WHO WRITE A LETTER OF REFERENCE should

First and foremost, it comes from the letter sought for you when you will not remember from one reference letter request is not true .. This means that we know , our study witnessed among persons bulmalıyız.mektub confirmed and some more to obtain information sought letters of the owner, in a letter to beyond the details , give is '' very good '','' ,'' more than hardworking candidate for the new employer should be able to tell you .

LETTER OF REFERENCE OF THE POSITION

The person giving you a letter at your position or equivalent olmamalıdır.referans you do your letter from one of your top almalısınız.b will be more professional and convincing .

In its offset LETTER DETAILS

Very long letters of reference with details instead of giving short and effective sentences to build more in your favor olacaktır.giriş section of the letter to the person introduces himself and with you, work history describes the etmelidir.ard from the mentioned you should recommend you etmelidir.son , the absolute more information needed when it is he would gladly do to reach the channels ( phone , email , etc.). should show clearly typing .

HIGHLIGHTS OF REFERENCE LETTER OF PROPERTIES TO BE SOLD

Contact obvious that teamwork be successful in the leadership spirit moves you , be positive that you , your responsibility is high , needed to take the initiative you can , work approach of flexibility can demonstrate , creative features , you are encouraged you new and experts are not even in areas that might be successful to have the potential that / if you have a sample etc. should be explained .

LANGUAGE REFERENCE LETTER

The language used in letters of reference grammar of the language is clear , simple and understandable olmalıdır.hazırlan olmalıdır.devrik sentences according to the rules and stay away from vague in my olmalıdır.topla should be between ten to twenty lines should not be too long or too short .

REFERENCE LETTERS USED BY EVERYONE

Reference letters circulating on the Internet that everyone uses you use them with other aynılaştırır.kaldı employers may already inspired but ultimately in görmüştür.o original letters of reference , reflecting you , always friendly crafted letter will introduce you better .