Meslek ve Kariyer

Kariyer Nedir ?

Kariyer konusu pek çok kimse tarafından tartışılmış ve farklı yorumlar yapılmış bir konudur. Kariyerin ne olduğu konusunda sağlam bir fikir edinmeden kariyer elde edebilmek şüphesiz ki zor olacaktır.

Kariyer konusundaki doğru bilinen yanlış fikirlere bakalım.

 • Kariyer Yapmak Sürekli Yükselmektir.Yanlış.
  Her zaman yükselmeyle kariyeri eş anlamlı görmenin bir dizi sakıncaları vardır. Örneğin yükselecek pozisyonun kalmaması kariyerin sonumu olacaktır.
   
 • Kariyer Yapmak çok para kazanmaktır.Yanlış.
  Her Kariyer yolculuğunun sonucunda çok para kazanamayabiliriz. Hatta öyle kariyer planımız vardır ki bize para kazandırma dışında şeyler kazandırabilir.
   
 • Kariyer Yapmak için İşkolik olmak gerekir.Yanlış.
  Araştırmalar göstermiştir ki kariyer ile çok çalışmanın değil verimli ve etkili iş hayatıyla sosyal yaşantıyı paralel götürenler daha fazla kariyerlerinde yol alabiliyorlar.
   
 • Kariyer için herşey yapılmalı.Yanlış.
  Bireysel ve evrensel etik kurallarıyla sınırlandırılmış bir yöntem ve uygulamaların dışındaki her adım haksız,yanlış sonuçlar üreten davranışlar sayılır.
   
 • Çocuk ile Kariyer birarada olamaz.Yanlış.
  Çocuk sahibi olmanın zorlukları,getireceği geriye dönülemez sorumluluklar nedeniyle elbette sınırlandırıcı etkileri olacaktır. Ancak engel olacağını söylemek doğru değildir.
   
 • Kariyer yapmak için torpil gerekir.Yanlış.
  Billakis gücünü tanıdıklık ilişkisinden almayan kariyer yapma çabaları daha fazla çalışmayı ve konsatrasyonu getireceği için başarı ihtimali daha fazladır. Diğeri kariyer değil olsa olsa apolet almaktır.
   
 • Kariyerin mutlaka bir sonu vardır.Yanlış.
  Kariyer bir kendini gerçekleştirme biçimi olduğundan sonlanmaz sadece farklı biçimlere bürünebilir.