Meslek ve Kariyer

Uzun Süren İşsizlikler

Uzun süren işsizlik dönemleri için bazı ipuçlarını sizler için derledik.

 1. Öncelikle yanlız olmadığınızın farkında olmanızda fayda var. Çünkü istatistiklerde nüfusun %10 nu civarında zaten genel bir işsizlik olduğu gibi gençler arasındaki işsizlik rakamları yaklaşık %25 civarındadır. Bu bakımdan herkesin yaşadığı bir genel sorunu yaşamaktayız.
   
 2. İşsizlik size mahsus bir şey olmadığından dönüp kendinizde kusurlar aramayı bırakmanın tam zamanı. Eğer iş bulmak için bir şeyler yapıyorsanız, kendinize yatırım yapmayı elden bırakmadıysanız, işsizliği kabullenip hatta çalışmaktan daha rahat bir şey olduğunu düşünmüyorsanız kendinizi suçlu ilan edecek bir durum yoktur.
   
 3. Şizofrenler arasında yapılan bir çalışmada işsizlik ile sizofren arasında ciddi bir bağ olduğu saptanmışken akıl sağlığını korumak işsizlik döneminde daha da öne çıkmakta.
   
 4. Çeşitli kurslara giderek kariyer sahanızı genişletmek bir alternatif olabilir. Özellikle istihdam olanaklarının geniş olduğu kurslara yönelmek sizi rahatlatabilir. Uzun vadede istediğiniz işi yapmanızı mutlaka önermekteyiz ancak kısa vade için belki iş aramanın psikolojik etkilerinden sizi kurtarabilir bir palyatif çözüm düşünülebilir.
   
 5. Durumu size benzeyen kişilerle görüşmeye devam etmelisiniz. Bu hem yanlız olmadığınızı gösterecek hem de iç dökme paylaşım anlamında sizi rahatlatacaktır.
   
 6. Hayatınızı tıpkı çalışıyormuş gibi organize etmelisiniz. Erken kalkıp düzgün giyinmeli, kişisel bakımı hiç elden bırakmamalıyız. İş arayışını büyük bir ciddiyetle ele almalıyız. Öğlen uyandığımızda iş aramaya başlamak bizi düzensizleştireceğinden erken yatıp erken kalmak, sokağa düzgün giyinerek çıkmak,tüm telefon konuşmalarımızı büyük bir ciddiyetle yapmak gerekir. Kendini bırakmış bir görünümden ısrarla kaçınmak gerekir.
   
 7. "Neden tüm bunlar benim başıma geliyor" sorusunu sormamalıyız. Evrende yanlız olmadığınızı,milyonlarca kişiyle aynı kaderi paylaştığınızı unutmayın.
   
 8. Gerekirse psikolojik destek almalıyız.
   
 9. İş arama yöntemlerimizi, cv'mizi zaman zaman değiştirebiliriz.
   
 10. Bünyesinde İş Desteği barındıran meslek kariyer kurslarını tercih ederek hem mesleki olarak kendinizi geliştirebilir hemde iş arayışında ciddi bir yardımcı edinmiş olabilirsiniz.
 11. Tıbbi Sekreterlik Kursları yada Muhasebe kursları gibi kısa zamanda meslek sağlayan kurslar tercih edilerek hastanelerde çalışma olanakları düşünülebilir.Bemka Eğitim Kurumlarından eğitim alarak bugün hastanelerde çalışan tıbbi sekreterler hem sağlık kurumlarına fayda sağlamakta hemde tıbbi sekreter olanlan kursiyerlerin geçimi için iyi bir kariyer olanağı oluşturmaktadır.TIBBİ SEKRETERLİK KURSLARI  İZMİR

http://www.hastakayitkabul.com/hasta-kayit-kabul/7177/meslek-kursuyla-basari.html