Meslek ve Kariyer

Gelecek Bilişimde

Bilişim sektörü olarak tarif ettiğimi ve esas olarak nitelikli iş statüsünde sayılan mesleklere olan ilgi artıyor.Şüphesiz bu ilginin kaynağında işletmelerin ticari ağlarının bilişim alanıyla giderek daha fazla kesişmesinin rolü büyük.Gerek sunduğu reklam alanı,gerek online ticaret firmaların daha fazla bu alanda var olma çabasını getirmekte.Tabi firmaların bu artan ilgisinin yaklaşık son on yılda tüketici alışkanlıklarının değişmesiylede ilişkisi var.İnternet kullanma alışkanlığının artması,bilgisayar başında geçen sürenin her yıl uzaması,bilgisayar kullanma yaşının alt ve üst sınırlarının genişlemesi,bilgisayar ve internet edinme maliyetlerinin düşmesi bu durumu açıklayan önemli faktörler.

İstihdam bakımından ise bu giderek büyüyen sektörün tüm alanları (reklam, servis, tasarım, güvenlik, iletişim vb) muazzam bir işgücünü gereksindirmekte. Üstelik bu işgücünün geçmiş çalışma yönetem, süre ve biçimlerinden farklı bir çalışma tarzı sözkonusu. Evde, sokakta hatta parkta otururken bile iş yapılabilir olanaklar sunuyor. Üstelik aynı anda tek bir işverene çalışmak zorunda bırakmadan.

Temel bilgisayar kullanımından başlayarak, web tasarım kursları, web programlama kursu, grafik tasarım kursları e-ticaret ve dış ticaret eğitimleri, sistem, ağ, donanım ve yazılım kursları bu alanda çalışmak isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir.